Fransa - Genel Vize Bilgileri

Vize Başvurusu

Aşağıda belirtilen gerekli evrakların, belirtilen sürede eksiksiz olarak teslim edilmesi durumunda Etik Tur, vize işlemlerinizde yardımcı olabilir.

Vize ücreti: 120 Euro

Önemli
01 Nisan 2010 tarihinden itibaren, 10 yıldan eski olan pasaportlar Fransa temsilciliklerince işleme alınmayacaktır. Pasaportunuzu ilk aldığınızı tarihi dikkate alarak başvurunuzu yapmanız önemle rica olunur. Ayrıca; pasaportunuzda en az 2 adet boş vize sayfası bulunmak zorundadır. (Gümrük sayfalarına kesinlikle vize tatbik edilmemektedir.)

Fransa Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

* Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları;
Lacivert (UMUMİ) Pasaport: VİZE ALMAK ZORUNDADIR
Yeşil (HUSUSİ) Pasaport: VİZEYE GEREK YOKTUR
Gri (HİZMET) Pasaport : VİZEYE GEREK YOKTUR
Kırmızı (DİPLOMATİK) Pasaport : VİZEYE GEREK YOKTUR
* Lütfen pasaport süresinin en az 6 ay olmasına dikkat ediniz.
* Fransa Başkonsolosluğu ve Büyükelçiliği pasaportların 2. sayfasındaki hamilinin imzası kısmının pasaport sahibi tarafından mutlaka imzalı olmasını istemektedir.
* Vize başvuru formları eksiksiz olarak büyük harfle doldurulmalı ve mutlaka pasaport sahibi tarafından imzalanmalıdır.
* Son 3 yıl içerisinde 30 gün kalış süresinden daha kısa süreli vizesi bulunan yolcuların pasaportları, daha önce hiçbir SCHENGEN vizesi bulunmayan yolcuların pasaportları ile aynı kategoride değerlendirilmektedir.
Bu tarz pasaportların banka hesaplarının bulunduğu şubeden antetli kağıda yazılı mevduat bakiyelerini almaları; varsa tapu, kredi kartı ve varsa araç ruhsatlarının birer fotokopilerini MUTLAKA başvuru esnasında bizlere iletmeleri gereklidir.
* Fransa Başkonsolosluğu ve Büyükelçiliği tüm vize başvurularında yeni çekilmiş, rötuşsuz ve arka fonu beyaz 2 adet vesikalık fotoğraf istemektedir.
İstenilen özelliklere sahip olmayan fotoğrafların vize başvurusu kesinlikle kabul edilmemektedir.
* Yeni pasaport almış olan, pasaportunda hiç vizesi bulunmayan ve daha önceki başvurusunda RED almış olan yolcular başvuru için Pasaport Şube Müdürlüğü’nden alacakları Protokol yazısı ile müracaat edebilirler.
* Anne ve baba ayrı yada herhangi birisi ile seyahat edecek olan 18 yaşından küçük çocuklar için Noter onaylı MUVAFAKATNAME istenmektedir.
* Fransa (Schengen) vize başvurusu için tüm Schengen ülkelerini kapsayan Seyahat Sağlık Sigortası yapılması zorunludur. (Seyahat Sağlık Sigortası tüm başvurularda tarafımızca yapılmaktadır.)

  Fransa vizesi başvuru formunu indirmek için tıklayınız.