İtalya - Öğrenci / Ev Hanımı Vize Bilgileri

* Belirli bir maddi geliri olmayanlar (öğrenci, ev hanımı vs.), kendilerini maddi olarak destekleyen 1.dereceden (anne-baba-eş) yakınlarının geçimi ile ilgili evrak listelerine(turistik çalışan/turistik işveren / turistik devlet memuru vs..) bakmalı ve o evrakları hazırlamalıdırlar.(**)
* Buna ek olarak, destekleneceklerine dair bir dilekçe aslı ve dilekçedeki imzanın o şahsa ait olduğunu ispatlayan resmi bir evrak (ehliyet, pasaport fotokopisi vs.) getirmelidirler.
* Başvuru Formu: Tüm sorular cevaplandırılmış ve başvuran tarafından imzalanmış olmalıdır).Dikkat edilmesi gereken başvuru formunda üç imza yeri vardır (37.soru 4. syf. sonu ve vekalet formu)
* Son 6 ay içerisinde çektirilmiş, 35-40mm, objektife direkt bakan, yüz hatlarının açık seçik ayırt edilmesini sağlayacak biçimde (kulaklar görünecek) beyaz arka planlı, iki adet fotoğraf
* Eski ve yeni tüm pasaport asılları getirilmelidir.
* Lacivert pasaportunuzun 1., 2., 3., temdit (Geçerlilik süresini gösteren tüm sayfalar), son sayfa (60.); varsa Schengen, Amerika, İngiltere, İsviçre, Romanya, Bulgaristan vizelerinin fotokopisi.Çipli pasaportunuzun 1. ve 2. Sayfa varsa vize fotokopileri
* Son 10 sene içerisinde çıkartılmış pasaportunuzun geçerlilik süresi verilecek muhtemel vize bitim tarihinden itibaren en az üç ay olmalıdır. Ayrıca en az bir boş sayfası bulunmalıdır.
* İstenilen vize süresini kapsayan ve yabancı ülkelerde geçerli 30.000€ teminatlı olan bir seyahat sağlık sigorta fotokopisi (*).
* Seyahat amacını, kalınacak süreyi ve tatil güzergahını tarihleriyle belirten şahsın dilekçe aslı.
* Uçak rezervasyon bilgisi; tren bileti aslı ve fotokopisi
* İtalya’daki kalış için tüm otel ve hotel rezervasyonları
* Tüm başvurularda, pasaport sahibine ait üzerinde T.C. Kimlik No yazılı 1 adet Nüfus Cüzdanı (Kimlik) fotokopisi getirilmesi zorunludur.

Uyarı
* Vize harcı ve IDATA koordinasyon ücretleri her bir başvuru için ödenecek olup iade edilmezler.
* Başvurularınızın değerlendirilmesi için İtalyan Konsolosluğu tarafından mülakata çağrılabilirsiniz.
* Yukarıda belirtilen maddelere ek olarak konsolosluk tarafından başka belgeler de getirmeniz istenebilir.
* IDATA yetkilileri, soyadı tutmama, boşanma, Avrupa Birliği vatandaşı yakını olma vb. gibi durumlarda başvuru sahiplerinden vukuatlı nüfus kayıt örneği isteme hakkına sahiptir.

 

  İtalya vizesi başvuru formunu indirmek için tıklayınız.